Späť

Famózny saxofonista Hali

Návod na budovanie úspešnej kariéry hľadajú mnohí z nás. Taký hudobný talent, ako je Hali Sax, sa na púti k nej vybral neobvyklým spôsobom. Nosným pilierom rozvoja osobnosti a tiež budovaním zajtrajška sú najmä rodičia. Otvárajú brány a vnášajú Michala Haľama, prezývaného po staršom bratovi Hali, do neustáleho trénovania hry na saxofón. Koníček, akým je možné cibriť talent, vyžaduje 2 až 6 hodinový denný dril. Tomu sa Hali Sax v štrnástich obrátil chrbtom, pokým v sedemnástich neobjavil túžbu a vášeň vyvolať opäť hudobné citové vzrušenie. Sám dodáva: „Proste bolo to ťažké, a vtedy mi nikto nevysvetlil, že ťažko dosiahnuté veci, ciele a hodnoty majú ozajstnú hodnotu, zmysel a význam, a človek si ich sám aj potom najviac cení.“

Dychové nástroje, a ich stupne náročnosti, sú povinným vývojom mladého saxofónistu. Vďaka tomu ovláda nástroje, ako je sopránová zobcová flauta, altsaxofón, tenorsaxofón. Konzervatórium Žilina, ho privodilo k záľube. Zbláznil sa do barytonsaxofónu. V balíčku bol i klavír, i klarinet. Vyskúšal aj spev – „basový part v zbore“.

Základná umelecká škola, zohráva miesto zdokonaľovania sa pre učiteľa Haliho. Akadémia umení v Banskej Bystrici v ňom tiež prehlbuje rozpätie tvorivých síl hudby. Kondícia saxofónistovi priniesla dvojitý osoh. „Baví ma to! Zarába mi to na život.“ Emócie pôsobiace na jeho dušu opisuje nepredvídane: „Hudba je ako droga, pôsobí vo veľkom na city a nálady človeka. Dokáže zosilniť kladné, ale aj záporné cítenie človeka. Ja od hudby dostávam všetko čo potrebujem, venujem sa jej až natoľko, že hoci je to môj koníček a zároveň zamestnanie, bývam z nej často vyčerpaný do nepríčetna.“

Michal hral ako konzervatorista 3 roky v džezovom orchestri a spieval v zbore. „Sólo hra je veľká zodpovednosť, pretože všetci pozerajú a počúvajú len a len vás v danom momente, keď vystupujete a musíte ísť naplno a presvedčivo to odpáliť.“ Pre porovnanie, keď sedíte v orchestri alebo zbore ako súčasť, chyby hravo skryjete, ba dodá na skvoste.

Prejav žánrov vníma všestranne: „žijem elektronickou hudbou a rock-n-rollom, ale ako učiteľ robím s deťmi populárnu hudbu, ľudovky, jazz, blues, rock-n-roll a hudobné formy od renesancie cez barok, klasicizmus, romantizmus až po súčasnosť.“ Počúva úplne všetko od „Backstreet Boys, Aviciiho cez Vivaldiho, až po Guns n Roses“.

Hali Sax sa túži „zo všetkým podeliť, a pravdivo bez servítky“. Dodáva „sú to zážitky, ktoré asi nezažijete pri ničom inom ako pri hudbe.“ Ak by ste chceli prispieť aj k písomnej tvorbe knihy skladateľa, príďte ho povzbudiť nebodaj niečo vyparatiť na jeho koncert.