Späť

Plánovanie svadby nemusí byť strašiakom

Konečne je to tu! Termín svadby je zaznačený v kalendári červenou farbou, no skôr ako sa k nemu úspešne dopracujete, je potrebné zabezpečiť, vybaviť a vyriešiť množstvo vecí. Ako naplánovať dokonalý svadobný deň a nezblázniť sa?

Jasná predstava je základ

Svadobný deň je oslavou lásky a obrazom predstáv mladomanželov. Hoci sa hovorí, že nevesta je tá, ktorá obvykle stojí za organizáciou veľkého dňa, netreba zabúdať ani na ženícha. Je preto vecou dohody budúcich manželov, či zvolia svadbu malú alebo veľkú, romantickú alebo ultramodernú. Rodičia, priatelia a známi by do týchto záležitostí mali hovoriť čo najmenej.

TIP: Tiež treba mať na zreteli časový horizont- pompézne svadby si obvykle vyžadujú zložitejšie a dlhšie prípravy.

Za koľko?

Svadobný rozpočet a maximálny finančný strop je potrebné určiť hneď na začiatku, aby ste sa neskôr vyvarovali rôznym nepríjemnostiam. Práve od toho sa odvíja výber „detailov“ akými sú svadobné šaty, doplnky, dekorácie… To, že svadba je vec finančne náročná, nikto nespochybňuje a možností, ako ušetriť, je hneď niekoľko.

V poslednej dobe je veľkým trendom „svojpomocné“ organizovanie svadby, ktoré praje kreatívnym dušiam a pri ktorom sa dá čo-to ušetriť. „Handmade“ šaty a doplnky, vlastnoručne vyrobené pozvánky, menovky na stôl a milé dekorácie bezpochyby zaujmú a takto ušetrené peniaze môžete neskôr minúť hoci aj na svadobnú cestu vo dvojici alebo zariaďovanie spoločného hniezdočka lásky.

TIP: Treba mať na zreteli i to, že pokiaľ sa rozhodnete pre vlastnú výzdobu sály, nie vždy je vám k dispozícii aj pár dní pred/po obrade. Samozrejme, je to výlučne vec dohody.

Pamiatka na celý život

Potrpíte na kvalitné fotografie? Na hľadanie profesionálneho fotografa si teda vyčleňte dostatočne dlhý čas, pretože tí najlepší sú totiž obsadení aj na rok dopredu. To platí aj o DJ a kameramanoch.

Čo sa programu týka, i tu platí, že menej ako niekedy viac. Zabudnite na množstvo hier a nechajte preto hosťom priestor na tancovanie a porozprávanie sa, aj vy si tým ušetríte množstvo energie. A improvizujte, ak niečo nevyjde tak, ako ste si to naplánovali. O pár rokov tieto spomienky zahrejú.

Aby všetkým chutilo

Vybrať vhodné svadobné menu pozostávajúce z lahodných chutí, ktoré navzájom ladia a dopĺňajú sa, je poriadna fuška. V každom prípade voľte skôr ľahké jedlá, ktoré ulahodia žalúdku malých i veľkých a myslite i na hostí so zdravotnými obmedzeniami. Verte, že hladný svadobný hosť sa rozhodne nezapojí do svadobného tanca. Na dobrej svadbe nemožno zabúdať na pitný režim a čerešničkou je bezpochyby svadobná  torta.

TIP: Dbajte na správne skladovanie potravín a nápojov, a to hlavne v horúcich letných mesiacoch.

Pokiaľ si netrúfate vybrať správne vyvážené menu, obráťte sa na profesionálne agentúry. Okrem toho, že vám poradia ako spestriť svadobný stôl, vďaka dlhoročným skúsenostiam presne vedia, ako pripraviť všetko pre najkrajší deň vášho života. A myslia aj na detaily, ktoré urobia váš veľký deň jednoducho nezabudnuteľným…

foto: pixabay.com